Wzrastająca liczba samobójstw wśród dzieci i młodzieży skłoniła polskie instytucje do wystosowania prośby do Google o pomoc w zapobieganiu temu zjawisku. Dzieci najczęściej szukają sposobów na popełnienie samobójstwa w sieci, korzystając przy tym z najpopularniejszej wyszukiwarki internetowej. Stąd interwencja u Google, aby przedsięwziąć stosowne środki zapobiegawcze.
„Udało się porozumieć z firmą Google i jeśli ktoś wpisze teraz do wyszukiwarki słowa klucze typu: +samobójstwo+, +nie chcę żyć+ czy +jak się zabić+, to na pierwszym miejscu, zamiast linków do stron z poradami, jak skutecznie pozbawić się życia, pojawiają się odnośniki do stron z telefonami zaufania” – powiedział PAP Rzecznik Praw Dziecka Mikołaj Pawlak. „Mam nadzieję, że dla osoby, która szuka takich porad w sieci, widok numeru telefonu zaufania będzie impulsem, żeby – zanim zdecyduje się na nieodwracalny krok – najpierw zadzwonić i dać sobie jeszcze jedną szansę na pomoc” – dodał.
Od początku roku odnotowano już 15 prób samobójczych zakończonych zgonem wśród dzieci. Do 9 lutego specjaliści telefonu zaufania pomogli ponad 70 dzieciom, które zadzwoniły z zamiarem pozbawienia się życia. „W zeszłym roku w całej Polsce było ponad dwa tysiące prób samobójczych osób do 18. roku życia, z czego 156 zakończyło się śmiercią. To tak, jakby pięć-sześć szkolnych klas nam zniknęło” – podkreślił RPD.